Menü Bezárás

A Széphalom u. 10/a. telek és kert története 1946–1999-ig, a Szöllős család tulajdonában

Visszaemlékezés Béresné Szöllős Beatrixtől, akinek szülei 1946-ban vásárolták meg a területet, nem sokkal később pedig építkezni kezdtek rajta

Szüleim, Szöllős Ferenc és felesége (Molnár Margit) 1946-ban vették meg Kovács (?) professzortól ezt a telket, ami a Széphalom utcától egészen a villamossínekig terjedt.

Az épülő víkendház (1949)
Az épülő víkendház (1949. április)
Felépült a víkendház, a kertben gyümölcsfák (1950)
Felépült a víkendház, a kertben gyümölcsfák (1950)
A kert a Széphalom utcától a villamossínekig tartott (1953. augusztus)
A kert a Széphalom utcától a villamossínekig tartott (1953. augusztus)
A fotót Rózsa György fotóriporter készítette, aki szintén az ucában lakott
Nyaralás a víkendházban (1953)
Nyaralás a víkendházban (1953). Fotó: Rózsa György

Apám elmesélése szerint bombatölcsér volt az egész terület, kerítés nélküli. Az utcában lakók szerint komoly harcok voltak itt. Apám elkezdte rendbe tenni a területet, bekerítette, beültette gyümölcsfákkal és víkendházat épített rá, ahova nyaralni jöttünk ki az I. kerületből (Krisztinaváros). A gyümölcsfák szépen cseperedtek, majd termőre fordultak. Főleg jonatán almák volta, amiket Apukám metszett és permetezett. Csodálatos ízük volt. Az almafa- virágzást minden áprilisban megünnepeltük, barátainkkal, nagy flekkenezéssel. Az alma-szüretet meg ősszel ünnepeltük barátainkkal, akik segítettek leszedni. Gulyás volt az ebéd, finom töpörtyűs pogácsával.

A Szöllős család almavirágzáskor
A Szöllős család almavirágzáskor. Fotó: Rózsa György

Majd elhatározták, hogy a víkendház helyett lakóházat építenek. 1962-re elkészült és kiköltöztünk, így lettünk II. kerületi lakosok. Majd amikor elöregedtek a gyümölcsfák, ki lettek vágva és helyettük Vas megyéből hozatott Apám fenyőfa csemetéket és elültette. Ma is megvannak, lehet látni őket a Széphalom u. 10/a kertben. Madarak és mókusok fészkelnek rajta és ontják illatukat. Én meg emlékezem ültetőjére, amíg élek.

Az új lakóház (1963)
Az új lakóház (1963)
Szöllős Ferenc és felesége 1971-ben
Szöllős Ferenc és felesége 1971-ben

Édesapám halála után 1999-ben eladtuk a házat. Anyám ragaszkodott az utcához és szemben a házunkkal, a 11-ben vett egy lakást, abban lakott haláláig. Majd 2003-ban férjemmel Béres János Kossuth díjas művésszel visszajöttem gyermekkorom utcájába. Férjem 2022-ben halt meg, szép emléktáblát állítattam a társasház falára. Ebben az évben volt az avató. Orr Péter ötvösművész alkotta.

A 10-es számú ház kovácsoltvas kapuja 1957-ben. Még ma is a helyén van
A 10-es számú ház kovácsoltvas kapuja 1957-ben. Még ma is a helyén van

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük