Felszabadult felvidéki városokról és községekről nevezett el utcákat a Közmunkatanács – így hangzik a Pesti Hírlap 1939. január 25-i cikkének címe. Ebben olvashatjuk, hogy a „Zuhatag-utnak az Alsóvölgy-utcától a Lipótmező-utig terjedő szakaszát a felszabadult zemplénmegyei községről Széphalom-utcának nevezték el.”
Ugyanezen a napon a Nemzeti Ujság kicsit bővebben ír a változásokról A felszabadult Felvidék helységeiről neveztek el utcákat című cikkében: „A Zuhatag-ut elnevezést úgy változtatták meg, hogy a Hidegkuti-úttól az Alsóvölgy-utca végéig terjedő útszakaszon a Zuhatag-ut elnevezése Zuhatag-sorra, az eddigi Versec-utca elnevezés pedig Versec-sorra változik. A Zuhatag-utnak az Alsóvölgy utcától a Lipótmezői-utig terjedő szakaszát a felszabadult zemplénmegyei községről Széphalom-utcának nevezték el.”
A Fővárosi Közlönyben pedig így jelent meg a hivatalos értesítés 1939. március 17-én: „f. évi február hó 9.-én kelt 302.549/1939—111. számú határozatával tudomásul vette a Fővárosi Közmunkák Tanácsának 1939. január hó 24.-én kelt 298. sz. határozatát, amely szerint az I. ker. Zuhatag-útnak az Alsóvölgy-utca és Lipótmezei-út közzé eső szakaszát a Zemplén-megyei községről Széphalom-utcának” nevezi el.



Széphalom egykor önálló község volt, jelenleg Sátoraljaújhely része. A város központjától mintegy 4 kilométerre északra helyezkedik el, közvetlenül magyar-szlovák államhatár mellett.
A községet 1440-ben említik először Kysbanya néven, az emlékek szerint azok a bányászok alapították, akik abban az időben aranyat és ezüstöt bányásztak határában. Hírnevét leginkább egykori lakójának, Kazinczy Ferencnek köszönheti, aki az akkor még Kisbányának vagy Kisbányácskának nevezett falut elnevezte Széphalomnak. Ezt az elnevezést 1886-ban hivatalosan is fölvette a település.
Itt található a Kazinczy Ferenc emlékhely, és a 2008-ban megnyitott Magyar Nyelv Múzeuma is.

Fotó: Monok Olivér
Források: Pesti Hírlap, Nemzeti Ujsag, Fővárosi Közlöny, Wikipédia (Széphalom, Sátoraljaújhely)